Nordiska Akvarellmuseet
januari 2010
En krona till Nordiska Akvarellmuseet ger 20 kronor tillbaka till Tjörn och regionen
För första gången i Sverige presenterade forskarna John Armbrecht och Tommy D Andersson från Handelshögskolan vid Göteborgs universitet på fredagen en ny studie som dels använder sig av en ny forskningsmetod som mäter kulturupplevelser i pengar, dels visar på värdet av Nordiska Akvarellmuseet för såväl Tjörn som hela regionen.  
 
Kulturupplevelsen omvandlad till pengar ger ett samhällsekonomiskt värde på 265 miljoner kronor. Samtidigt tillförs 12,86 miljoner kronor i offentliga medel till Nordiska Akvarellmuseet, vilket betyder att varje krona som satsas ger 20 kronor tillbaks. Utöver det visar forskningen att de tillresta besökarna spenderar 13,2 miljoner kronor på Tjörn i form av entréavgifter, mat och dryck, shopping, transport och övernattning.  
 
Tjörnborna är villiga att betala 309 kronor för upplevelsen av att gå på Nordiska Akvarellmuseet. Tillresta besökare är villiga att betala 440 kronor för besöket. På frågan vad man är villig att betala för att det ska finnas ett Nordiskt Akvarellmuseum samt betydelsen av det för våra efterkommande och imagen för Tjörn svarar Tjörnbon 311 kronor.  
 
Forskningen, som baseras på intervjuer med 414 besökare till museet, samt 600 intervjuer med invånare i regionen visar alltså på värdet av ett besök på museet, men också vilka känslomässiga värden man får när det finns en kulturinstitution i närheten. Rapporten visar också att det inte finns belägg för argumentet att vård, skola och omsorg fått mindre medel tack vare kommunens del i satsningen på kultur.
 
nordiska akvarellmuseet 
Södra hamnen 6
471 32 Skärhamn
Tel. 0304-60 00 80

Copyright 2009 nordiska akvarellmuseet