Process
Om lusten att måla akvarell
nordiska akvarellmuseet 25 år
aktuellt
Välkommen till Nordiska Akvarellmuseet under påsken! 🐣
Påsken en utmärkt högtid för kreativitet och inspiration, och Nordiska Akvarellmuseet i Skärhamn är det perfekta stället för att uppleva båda. Med en rad aktiviteter planerade, är museet redo att välkomna besökare i alla åldrar för att utforska konsten och njuta av säsongen.
Skärtorsdag 28 mars: kl. 11–16
Långfredag 29 mars: kl. 11–16
Påskafton 30 mars: kl. 11–16
Påskdagen 31 mars: kl. 11–16
Annandag påsk 1 april: kl. 11–16 (extraöppet!)
Under dessa dagar kan du delta i allmänna visningar som hålls varje onsdag, lördag och söndag kl. 14. Det är en bra möjlighet för den som vill få en djupare inblick i museets aktuella utställningar och de konstnärer som presenteras.
Museet erbjuder inte bara visningar, utan också verkstäder där du kan prova på akvarellmåleri. Det är en chans att lära sig nya tekniker och låta din kreativitet flöda. Läs mer om vår påsklovsverkstad
Vill du hellre upptäcka museet på egen hand kan du alltid låna med dig en av våra Upptäckarväskor. Dessa är fyllda med verktyg och uppgifter som inspirerar till konstupplevelser på nya och lekfulla sätt. Vad som finns i väskorna varierar beroende på utställning och just nu innehåller de bland annat förstoringsglas, spionglasögon, tärning och timglas. Upptäckarväskorna hittar du vid hissen i foajén, ta med dig en in i utställningen och upplev konsten på helt nya sätt.
Glöm inte att besöka Vatten Restaurang & Kafé för att väcka smaklökarna. Restaurangen erbjuder en meny med de bästa råvarorna som säsongen har att erbjuda, allt medan du tar in den fantastiska utsikten över vattnet. Eller varför inte slå sig ner för en god fika i kaféet?
Ta med familj och vänner för att skapa minnen som varar långt efter att påskliljorna har vissnat. Vi ser fram emot att välkomna dig till en påsk på Nordiska Akvarellmuseet.