Scen
Avtryck Tjörn / I krig och kärlek
- –
- Samlingssalen

info
Anna Pettersson, konstnärlig ledare för Strindbergs Intima teater, kommer hösten 2026 för att regissera I krig och kärlek, som är klassikerbeställningen som Regionteatern har gett till henne. Anna har valt att göra en egen bearbetning av Aristofanes komedi Lysistrate, med inslag av Euripides tragedi Trojanskorna.
Lysistrate handlar om hur de atenska kvinnorna går ut i sex- och kärleksstrejk för att få slut på kriget mellan Aten och hela den övriga hellenska världen. Men eftersom vi befinner oss i en tid med aktuella krig och konflikter ville Anna inte nöja sig med en komedi om krig, utan balanserar också det med tragedin i Trojanskorna.
Pjäsen utspelar sig i Troja efter att grekerna har vunnit kriget och det är dags att fördela bytet. En skildring av krigets natur och framför allt hur den drabbar kvinnor. Föreställningen kommer också att bjuda på inslag av körsång.
Längd: 1 tim 50 min (inkl. paus)
Pris:
Ordinarie 250 kronor
Medlem i Tjörns kultur- och teaterförening 200 kr
Under 26 år 100 kr
Köp din biljett här
Tips! Med festivalpasset får du alla festivalens föreställningar för 400 kr.
Klicka här för att läsa mer.
Medverkande:
Elin Rusk
Martina Alriksson
Sannamari Patjas
Saskia Husberg
Konstnärligt team:
Regissör: Anna Pettersson
Baserad på: Lysistrate av Aristofanes & Trojanskorna av Euripides
Scenografi och kostym: Max Mittle
Ljud, ljus och bild: Gustave Lund
Mask & peruk: Hanna Elwe
Dramaturg: Hanna Bark
Avtryck Tjörn arrangeras av Tjörns kommun.
Kontakt
Isabelle Felczak, Kultursamordnare Tjörns kommun: isabelle.felczak@tjorn.se / 0304-60 11 85
9–11 oktober 2026
Avtryck – Tjörns egen scenkonstfestival
Under helgen 9–11 oktober är det dags för 2026 års upplaga av Avtryck Tjörn – en scenkonstfestival för barn, unga och vuxna! Scenkonstfestivalen bjuder på nya upplevelser och vidgar vyer genom berättande, performance, musik, dans, teater och mycket mer. Välj ett festivalpass och gå på allt, eller se enstaka föreställningar.
Festivalprogram 2026